ALAPSZABÁLY
/ a 2008. 10. 13-i módosítással egységes szerkezetben /
A jelen egyesületet a Magyar Köztársaság Alkotmányának, az 1989. évi II. törvénynek, valamint a Ptk. 61-64.§-ai alapján kívánják létrehozni az alapító tagok.
I. ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
- Az egyesület legfőbb szerve: a taggyűlés
- Képviseletre jogosult: az elnök
- Az egyesület neve: Polgári Egyesület Szombathelyért(PESZ)
- Az egyesület székhelye és címe: Szombathely, Kőszegi u. 25. I/5.
II. AZ EGYESÜLET CÉLJAI
1./ A nemzeti kultúra, a polgári és keresztény értékek ápolása, kulturális örökségünk megóvása.
2./ Ismeretterjesztő tevékenység végzése.
3./ Természettudatos magatartás erősítése, formálása.
4./ Karitatív tevékenység.
5./ Civil szervezetekkel kapcsolattartás.
6./ A városi és az országos közéletben való részvétel.
III. TAGSÁG ÉS CSATLAKOZÁS
1./ Az egyesület tagja lehet bármely 18. életévét betöltött magyar állampolgár, amennyiben az egyesület céljait magáévá teszi, az egyesület munkáját segíti, a tagdíjfizetési kötelezettségének eleget tesz, és akit az egyesület tagnyilvántartásába bejegyeznek.
2./ Új tag felvételéhez kettő, legalább egy éves tagsági viszonnyal rendelkező egyesületi tag ajánlása szükséges. A tagság iránti kérelmet írásban az egyesület elnökénél lehet előterjeszteni. A tagfelvételről az elnök előterjesztése alapján a taggyűlés dönt a jelenlevők 50%+1 fő szavazatával.
3./ A tagok jogai és kötelezettségei:
a)Minden tag részt vehet az egyesület rendezvényein.
- b) Valamennyi tag az egyesület bármely tisztségére javaslatot tehet és választhat tisztségviselőket és maga is választható.
- c) A tagok kötelesek az egyesület céljaival egyetértésben, azoknak megfelelően tevékenykedni.
- d) A tag véleményt mondhat az egyesület tevékenységéről, javaslatokat tehet a programokkal kapcsolatban.
- e) A társadalmi szerv törvénysértő határozatát a tudomására jutástól számított 30 napon belül bíróság előtt megtámadhatja.
- f) A tagok kötelesek továbbá az egyesületi tagdíjat előre, legalább negyedévenként – jan. 15., ápr. 15., júl. 15., okt. 15. napjáig történő esedékességgel – befizetni.
4./ A tagság megszűnik:
- a) a tag halálával,
- b) a tag kilépésével,
- c) ha a tagot szándékos bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen szabadságvesztésre – ide értve a végrehajtásában felfüggesztett szabadságvesztés büntetést is – ítélték,
- d) a tag kizárásával, melyről azelnök előterjesztése után a taggyűlés dönt a jelenlévők 50%+1 fő szavazatával ( Az egyesület a tagot az egyesületből kizárhatja, amennyiben a tag írásbeli felszólítás ellenére nem tesz eleget az alapszabályban, vagy jogszabályban előírt kötelezettségének, az egyesület céljának elérését egyéb magatartásával nagymértékben veszélyezteti. A kizárásról az elnök előterjesztése után a taggyűlés dönt a jelenlévők 50%+1 fő szavazatával.),
- e) törléssel, amennyiben a taghárom havi tagdíjfizetési kötelezettségének, írásbeli felszólításra, a felszólítás kézbesítésétőlszámított 30 napon belül nem tesz eleget. Ezen feltétel bekövetkezte esetén az elnök köteles a tagot a tagnyilvántartásból törölni.
5/. Pártoló tagság
- Az egyesület pártoló tagja lehet bármely 18. életévét betöltött magyar állampolgár, amennyiben az egyesület céljait magáévá teszi, az egyesület munkáját segíti, a tagdíjfizetési kötelezettségének eleget tesz, és akit az egyesület tagnyilvántartásába bejegyeznek.
- Pártoló tag felvételéhez kettő, legalább egy éves tagsági viszonnyal rendelkező egyesületi tag ajánlása szükséges. A tagság iránti kérelmet írásban az egyesület elnökénél lehet előterjeszteni. A tagfelvételről az elnök véleményezése után a taggyűlés dönt a jelenlévők 50%+1 fő szavazatával.
- A pártoló tag részt vehet az egyesület taggyűlésein, rendezvényein, de egyesületi tisztségre nem választható és a taggyűlés döntéseinél szavazati joggal nem rendelkezik.
- A pártoló tag véleményt mondhat az egyesület tevékenységéről, javaslatokat tehet a programokkal kapcsolatban.
- A pártoló tag köteles a pártolói tagdíjat -mely megegyezik a teljes jogú tagok tagdíjával- előre, legalább negyedévenként – jan. 15., ápr. 15., júl. 15., okt. 15. napjáig történő esedékességgel – befizetni.
f)A pártoló tagság megszűnésére vonatkozó előírások értelemszerűen megegyeznek az Alapszabály III. fejezet 4. pontja alatt rögzítettekkel.
IV. AZ EGYESÜLET SZERVEZETE ÉS KÉPVISELETE
1./ A taggyűlés
1.1./ Az egyesület legfőbb szerve a taggyűlés, melyet a tagok összessége alkot. A taggyűlés akkor határozatképes, ha a tagok legalább 50%-a + 1 fő jelen van.
1.2./ A taggyűlés legalább évente kétszer ülésezik. A taggyűlést össze kell hívni akkor is, ha azt a bíróság elrendeli, ha a tagok 1/3-a kéri az ok és cél megjelölésével, ill., vagy ha azt az ellenőrző bizottság kéri.
1.3./ A taggyűlés hatásköre:
- a) az alapszabály megállapítása és módosítása, a jelenlévő tagok 2/3-os szavazatával,
- b) az elnökelőterjesztése után döntés a tagfelvételről, és tag kizárásról a jelenlévő tagok 50%+1 fő szavazatával,
- c) az éves költségvetés -benne a tagdíj meghatározásával-, valamint éves zárszámadás és beszámoló jelentés elfogadása, a jelenlévő tagok 50%+1 fő szavazatával,
- d) az elnökség tagjainak megválasztása, visszahívása a taggyűlésen jelenlévő tagok 2/3-os támogató szavazatával, titkos szavazással.
- e) az elnökség évi beszámolójának elfogadása, a jelenlévő tagok 50%+1 fő szavazatával,
- f) a tiszteletbeli elnök megválasztása, visszahívása, a jelenlévő tagok 50%+1 fő szavazatával, nyílt szavazással.
- g) az ellenőrző bizottság tagjainak megválasztása, és visszahívása a jelenlévő tagok 2/3-os szavazatával, titkos szavazással
- h) az egyesület más társadalmi szervezettel való egyesülésének, feloszlásának kimondása, a jelenlévő tagok 2/3-os szavazatával
1.4./ A taggyűlés működése, döntése:
- a) A taggyűlést írásbeli meghívóval, a napirendi pontok megjelölésével 8 nappal annak meg tartása előtt kell összehívni.
- A taggyűlés határozatképtelensége esetén, az eredeti napirenden szereplő ügyekben a 15 napon belül ismét összehívott, megismételt taggyűlés a megjelentek létszámától függetlenül határozatképes, de legalább 10 fő egyesületi tag jelenléte szükséges.
- A taggyűlés határozatait egyszerű szótöbbséggel hozza, azaz a jelenlévők legalább 50% + 1 tag támogatása szükséges a döntéshozatalhoz.
- d) Az alapszabály megállapításához és módosításához, az egyesület más társadalmi szervezettel való egyesülésének, kimondásához, valamint jogszabályban és alapszabályban meghatározott egyéb esetekben a taggyűlés minősített többséggel meghozott határozata szükséges, mely azt jelenti, hogy a határozatképes taggyűlésen a jelenlévő tagok 2/3 részének a szavazata szükséges a döntéshozatalhoz.
- e) A taggyűlés határozatait nyílt szavazással hozza meg, a taggyűlés az elnökség és az ellenőrző bizottság tagjait titkos szavazással választja meg vagy hívja vissza.
- f) A taggyűlésről jegyzőkönyvet kell vezetni. A jegyzőkönyv tartalmazza: a taggyűlés helyét, idejét, a részt vevő személyek megnevezését, a napirendet, a meghozott határozatokat, azok számát, tartalmát, időpontját, hatályát, a határozatot ellenzők és támogatók számarányát, a taggyűlésen történt további eseményeket, a jegyzőkönyvvezető, és 2 tag, mint jegyzőkönyv hitelesítő aláírását.
- Az elnökség
2.1./ Az egyesület vezetésére a taggyűlés által megválasztott elnökség jogosult, melynek tagjait a taggyűlés 4 évre választja.
2.2./ Az elnökség 3 főből áll:
– elnök
– 2 fő elnökségi tag
2.3./ Az elnökség feladat és hatásköre:
- a) az egyesület jogszabály szerinti működésének biztosítása,
- b) megtárgyalja és véleményezi az éves költségvetést -benne a tagdíj meghatározásával-, valamint az éves beszámoló jelentést,
- c) összeállítja és megszervezi az egyesület programjait.
2.4./ Az elnökség működése, döntése:
- a) Az elnökséget írásbeli meghívóval, a napirendi pontok megjelölésével 8 nappal annak megtartása előtt kell összehívni. Az üléseket az elnök vezeti.
- b) Az elnökség határozatképes, ha azon az elnökségi tagok közül legalább 3 elnökségi tag jelen van.
- c) Határozatképtelenség esetén, az eredeti napirenden szereplő ügyekben a 15 napon belül új elnökségi ülést kell összehívni. A megismételt elnökségi ülést az eredeti elnökségi ülés meghívójában az eredeti elnökségi ülés határozatképességétől függő feltétellel, tűzhető ki.
- d) Az elnökség döntéseit a jelen lévők egyszerű szótöbbségével hozza.
e)Az elnökség működési, határozathozatali rendjét saját szervezeti és működési szabályzatban határozza meg.
- f) Az elnökség – nehéz anyagi körülmények között élő tag, pártoló tag egyéni, írásban benyújtott kérelme alapján – nevesítve dönthet kedvezményes tagdíj megállapításáról, vagy tagdíj tartozás elengedéséről.
2.5./ Az elnökség tagjainak jogai és kötelezettségei:
a.) Az elnökfeladat- és hatásköre:
(1) Képviseli az egyesületet, aláírásával az egyesület számára jogokat szerezhet és kö- telezettséget vállalhat.
(2) A taggyűlés elé terjeszti az éves költségvetést –benne a tagdíj meghatározásával -, valamint éves zárszámadást és beszámoló jelentést.
(3) Az egyesület bankszámlája felett az elnök, két elnökségi tag közül bármelyikkel együttesen rendelkezik.
(4) Összehívja és levezeti a taggyűlést.
- b) Az elnökség tagjainakfeladat- és hatásköre:
Az elnökség bármelyik tagja az elnök távollétben, vagy akadályoztatása esetén teljes jogkörrel helyettesíti az elnököt.
2.6./ Az egyesületben az utalványozási jogot olyan elnökségi tagjogosult gyakorolni, aki bankszámla feletti rendelkezési joggal nem rendelkezik.
2.7./ Tiszteletbeli elnök:
(1) Az egyesület a tagjai közül, a jelenlevő tagok 50%+1 fő szavazatával a taggyűlésen, nyílt szavazással tiszteletbeli elnökötválaszthat.
(2) A tiszteletbeli elnök az elnökség felkérésére képviseli az egyesületet.
(3) A tiszteletbeli elnök az elnökség ülésein tanácskozási joggal részt vehet, de szavazati joggal nem rendelkezik.
2.8./ Az elnökség tagjainak a visszahívását a tagság legalább 20%-át kitevő tag írásban az elnökséghez benyújtott beadványával kezdeményezheti.
Ellenőrző bizottság
3.1./ Az egyesület felügyelő szervkéntellenőrző bizottságot hoz létre.A tagjait a taggyűlés választja 4 évre az egyesület tagjai közül a IV./1. pontban részletezettek szerint, titkos szavazással.
3.2./ Az ellenőrző bizottság 3 főből áll:
– elnök
– 2 fő ellenőrző bizottsági tag
Nem lehet az ellenőrző bizottság elnöke vagy tagja, aki az elnökség tagja.
3.3./ Az ellenőrző bizottság ülését szükség szerint, de legalább évente egy alkalommal össze kell hívni. Az ellenőrző bizottság ülését össze kell hívni akkor is, ha bármely elnökségi tag az ok és a cél megjelölésével kéri.
3.4./ Az ellenőrző bizottság hatásköre:
- a) Az ellenőrző bizottság ellenőrzi az egyesület működését és gazdálkodását. Ennek során a vezető tisztségviselőktől jelentést, tájékoztatást vagy felvilágosítást kérhet, továbbá az egyesület könyveibe és irataiba betekinthet, azokat megvizsgálhatja.
- b) Az ellenőrző bizottság tagjai az egyesület elnökségének ülésén tanácskozási joggal részt vehetnek, szavazati joggal azonban nem rendelkeznek.
- c) Az ellenőrző bizottság köteles az intézkedésre jogosult vezető szervet / taggyűlést, elnökséget / tájékoztatni és annak összehívását kezdeményezni, ha arról szerez tudomást, hogy:
(1)az egyesület működése során olyan jogszabálysértés vagy az egyesület érdekeit egyébként súlyosan sértő esemény (mulasztás) történt, amelynek megszüntetése vagy következményeinek elhárítása, illetve enyhítése az intézkedésre jogosult vezető szerv döntését teszi szükségessé;
(2) a vezető tisztségviselők felelősségét megalapozó tény merült fel.
- d) Az intézkedésre jogosult vezető szervet /taggyűlést, elnökséget/ az ellenőrző bizottság indítványára – annak megtételétől számított harminc napon belül – össze kell hívni. E határidő eredménytelen eltelte esetén a vezető szerv /taggyűlés, elnökség/ összehívására az ellenőrző bizottság is jogosult.
3.4./ Az ellenőrző bizottság működése, döntése:
- a) A bizottság ülését írásbeli meghívóval, a napirendi pontok megjelölésével 8 nappal annak megtartása előtt kell összehívni.
- b) A bizottság határozatképes, ha azon mindhárom tagja jelen van, határozatát szótöbbséggel hozza.
- c) Határozatképtelenség esetén az eredeti napirenden szereplő ügyekben a 15 napon belül ismét összehívott, megismételt bizottsági ülés a megjelentek létszámától függetlenül határozatképes.
- d) A bizottság határozatait egyszerű szótöbbséggel hozza, kivéve ha jogszabály vagy alapszabály minősített többséget kíván meg a határozathozatalhoz. A bizottság határozatait nyílt szavazással hozza meg. Szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt.
- e) A bizottság működési, határozathozatali rendjét saját szervezeti és működési szabályzatban határozza meg.
V. AZ EGYESÜLET VAGYONA ÉS GAZDÁLKODÁSA
1./ Az egyesület tartozásaiért saját vagyonával felel. A tagok a tagdíj megfizetésén túl az egyesület tartozásaiért saját vagyonukkal nem felelnek.
2./ Az egyesület vagyona elsősorban a tagok által fizetett tagdíjakból, jogi személyek és magánszemélyek felajánlásaiból, hozzájárulásaiból, rendezvények bevételéből és pályázatok útján nyert eszközök értékéből áll.
3./ Az egyesület célja érdekében a taggyűlés felhatalmazásával vállalkozhat, az ilyen tevékenységből eredő jövedelem is bevételi forrásnak minősül.
4./ Az egyesület a gazdálkodása során elért eredményét nem osztja fel, azt a jelen alapszabályban meghatározott tevékenységre fordítja.
VI. AZ EGYESÜLET MEGSZŰNÉSE
1./ Az egyesület megszűnik:
(1) ha a tagok száma 10 fő alá csökken,
(2) más társadalmi szervezettel való egyesüléssel, feloszlással,
(3) feloszlatással,
(4) megszűnésének megállapításával.
2./ Megszűnés esetén a vagyonról a taggyűlés dönt. Amennyiben az egyesület feloszlatással vagy megszűnésének megállapításával szűnik meg, a hitelezői igények kielégítése után megmaradó vagyon hasonló célú egyesület, vagy más civil szervezet támogatására fordítandó.
3./ Az egyesület határozatlan időre jön létre és a bíróság nyilvántartásából való törléssel szűnik meg.
VII. VEGYES ÉS ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
1./ Az egyesület jogi személy. A tagságnak tudomása van arról, hogy az egyesület érvényes létrejöttéhez és a jogi személyiség elnyeréséhez a székhelye szerinti megyei bíróság nyilvántartásba vétele szükséges.
2./ Az alapszabályban nem szabályozott kérdésekben az Alkotmány, a Ptk., valamint az egyesületekre vonatkozó egyéb jogszabályok vonatkozó rendelkezései és a szervezeti és működési szabályzat az irányadók.
3./ Az egyesület közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független és azoknak anyagi támogatást nem nyújt
A jelen alapszabályban foglaltakat a tagok, mint magukra nézve kötelezőt egyetértőleg fogadták el a 2008. október 13. megtartott taggyűlésen.
Kelt, Szombathelyen, 2008. 10. 13. napján.
A jelen alapszabály a 2008. 10. 13. napján megtartott taggyűlésen elfogadottal teljes mértékben megegyezik, azt hitelesíti.
Kelt, Szombathelyen, 2008. 10. 15. napján.